1. Какво е предприемачеството за теб?
Предприемачеството е да искаш да създадеш нещо и да намериш начин да го направиш независимо от трудностите. Има предприемачи във всички сфери на живота ни – наука, изкуство, медицина и т.н. Общото между тях е, че създават!
2. Какви лични качества са нужни за успех? Има ли качества, без които не може?
Скоро в един подкаст ме питаха „какво те демотивира“. Оттогава разсъждавам често върху този въпрос и мисля, че отличителната черта на предприемачите е, че успяват да преминат през всякакви падения без да се демотивират. Устойчиви са.
Другите две неща, които съм видял във всички успешни предприемачи, които познавам, са проактивност и отговорност за собствените си действия. Винаги ръчкат света около тях и избягват да се оправдават. Ако икономическата ситуация е лоша, аз не съм избрал правилната сфера. Ако екипът ми не е продуктивен, аз съм наел грешните хора или съм ги демотивирал. Ако маржовете ми са малки, аз не съм избрал подходящ бизнес модел.
3. Как оценяваме, че една идея е добра?
Има две стъпки:
1. Правиш си customer development. Повечето прохождащи предприемачи го правят по грешен начин. Затова горещо препоръвам да прочетете The mom test преди да говорите с потенциални потребители.
2. Намираш начин да тестваш реално идеята и да искаш пари на хората.
4. Какво можем да направим, за да валидираме идеята на практика, преди all-in?
Много специфично е за различните типове бизнеси.
5. Съвети за финансиране?
Моите два цента по темата:
1. Бъдете наясно със себе си – колко голяма компания искате да направите; колко време искате да я развивате; как искате да растете; искате ли exit в някакъв момент или не; как искате да изглежда вашето собствено ежедневие в следващите 10 години; за кои компромиси сте готови (какъвто и път да изберете, ще трябва).
2. Следвайте 5-ия навик на Covey – “first seek to understand then to be understood”. Важно е да разбирате различните типове инвеститори – какво е важно за тях; защо го правят (защо инвестират в компании); какъв е процесът им на оценка + инвестиция + работа с основателите + продажба на портфолио компаниите. И тези отговори са различни както за FFF (friends, family & fools) спрямо финансови инвеститори, спрямо стратегически инвеститори, така и за early stage инвеститори спрямо инвеститори в по-късен етап на развитие на компаниите.
6. Съвети при избора на съдружници?
Направете нещо малко заедно, за да се тествате в реална битка. Идеалният вариант е да имате еднакви ценности и различна екпертиза.
7. Кога да напуснем работа, за да се фокусираме изцяло върху стартъпа?
В повечето случаи развитието на един проект отнема много повече време, отколкото сме предполагали. Затова общият ми съвет е да не бързате да напускате работа.
Ако обаче имате финансова обезпеченост или малко за губене, напуснете днес.
8. Как да изградим добър екип?
Аз искам да работя с хора, които носят следните 5 характеристики:
1. Да са проактивни (не искам аз да ръчкам тях, а те да ръчкат мен);
2. Да са отговорни (ако сме се разбрали, че нещо ще се свърши, аз да мога да забравя за него);
3. Да имат любопитство към света (става дума за тази вътрешна енергия и заряд);
4. Да са добри като хора (с г….е не искам да се разправям и не ми се прекарват 40 часа седмично с тях);
5. Да са умни (има различни типове умни хора, виж street smart и book smart).
От там нататък е супер да са разнообразни като виждания, експертиза и житейски опит.
Характеристиките, които са важни за вас, сигурно ще са различни. Но е добре да имате идея за общото между хората, с които искате да работите, защото това определя културата в компанията.
Ако имате правилните хора, ви трябват 3 основни качества, за да направите от тях екип:
1. Визия, която да ги обедини и да им даде обща цел;
2. Искрено да ви пука за хората;
3. Да имате куража.
Много често като лидери знаем какво трябва да направим за компанията/екипа, но нямаме куража да го направим.
Звучи лесно на теория – аз ръководя екипи от над 10 години и се чувствам начинаещ.
9. Защо е толкова важна средата?
Представи си, че имаш две компании от приятели – едните ги вълнуват видеата на Planeta, а другите видеата на Ted.com. В зависимост дали общуваш повече с едната или с другата компания, ти самият ще познаваш повече и ще мислиш повече за изпълнителите и песните на Planeta или лекторите и идеите на Ted.com. Не знам кое е по-добро. Но са различни.
10. Как развиваме психическа устойчивост? Как се справяме с провала и неуспеха?
Себепознание: Два пъти в годината си отделям време за обръщане към себе си. Всяка вечер си отделям време за йога практики. Отделно работя с психолог от 3 години. Както ми го дефинира Георги Ненов от Свръхчовекът – “Gym for the mind”.
Презареждане: Наясно съм кои неща ме презареждат и си ги включвам в програмата – в моя случай са приятели, планина, палатки, танци, йога, спорт. И за да не ви създавам грешни представи – не, нямам време за всички тях постоянно.
Действие: Когато съм в някакво дъно, просто си казвам „Продължавай да си действаш, както смяташ за добре, без да мислиш толкова за резултата.“ И нещата се обръщат.
Опит: Като натрупаш достатъчно много провали и неуспехи, започваш да ги възприемаш като нормална част от пътешествието. Поне при мен си отне време. Като личностен профил нямам много толеранс към риск и провали, което е доста нетипично за предприемач. Затова себепознанието и действието са изключително важни.
11. Важна ли е позитивната настройка или по-скоро всичко е въпрос на логика и воля?
И двете са задължителни.
12. Всички имаме по-силни и по-слаби страни. Как да преценим, кои качества да развиваме и за кои ни трябва друг човек?
Представи си, че ти трябват 10 качества, за да си успешен в твоята област. Себеоцени се за всяко едно по скала от 1 до 10. Инвестирай усилията си там, където си с оценка над 7, защото това ще те изстреля. Не прави нищо със сферите, където оценката ти е между 5 и 7. Областите, в които си се оценил под 5, те дърпат назад. Работи със себе си, за да достигнеш 5 или 6 в тези области.
Представи си, че се занимаваш с продажби и си 10 по убеждаване, 6 по постоянство и 2 по предствителност (това е да приличаш по-скоро на бездомник). Цялостното ти представяне ще се подобри много повече, ако вдигнеш оценката си за външен вид с 3 единици, отколкото ако вдигнеш оценката си за постоянство с 3 единици.
Избягах малко от втората част на въпроса. Ако намериш качествени хора, които може да си позволиш, вземи си хора за всичко, дори за областите, в които си 10. Само така може да растеш и личностно, и като организация.
13. Съвети за делегиране? Как да изберем, кои задачи да делегираме?
Филип Филипов (ex-VP of SkyScanner) го беше формулирал много добре – стреми се да делигираш всичко, което няма да потопи компанията.
14. До каква степен предприемачът се среща с нови и уникални казуси и до каква степен това са стандартни проблеми, за които има ясно решение?
Изкуството на предприемачеството е да преценяваш кой казус към коя категория спада.
15. До колко да се вслушваме в съветите на други хора и до колко да следваме нашия вътрешен глас?
Вслушвай се искрено в съветите на другите хора. Те ще обогатят твоята позиция. Накрая направи каквото ти смяташ за правилно.
16. Правилният съвет може да бъде безценен. Как обаче да разграничим добрия от лошия съвет?
Виж предният
17. Как да постигнем баланс между необходимата доза логически анализ и нашата интуиция (gut feeling)?
Тук съм си преиначил един модел на Питър Дракър. Когато трябва да взема важно решение, но логиката и интуицията ми казват различни неща, си имам един файл, в който записвам: какво ми казва логиката; какво ми казва интуицията; какво решение съм взел; какъв резултат очаквам от решението си. По-късно попълвам дали решението ми е било правилно или не. Така в ретроспекция виждаш в кои случаи трябва да вярваш на интуицията си и кога на логиката. При мен интуицията взема превез.
18. Кой е един от най-големите ти успехи?
Най-големите ми успехи са свързани със семейството и хората около мен.
В професионална посока – предната ми компания организираше общности и събития за необвързани. Бях много горд, защото успях да въведа на българския пазар изцяло нова продуктова категория.
19. Кой е един от най-големите ти неуспехи?
В DEV.BG развивахме един проект (HireHeroes), който аз ръководех лично. Вложихме доста ресурси и усилия за 2 години, но не можахме да скалираме. В пандемията затворихме.
Когато губя човек от екипа винаги го чувствам като голям неуспех.
20. Какво послание имаш към нашата аудитория?
Ако искате да сте предприемачи – действайте! Четенето помага, мисленето помага, анализите помагат, срещите помагат но няма как да станете предприемач без действие, действие, действие.