1. Какво е предприемачеството за теб?
Изпитване на силно удоволствие от несигурността. Тестване на нови неща с ясната представа, че може и да не сработят. Влизане в различни роли, разпалване на екипа с вашата визия, продаване на същата визия както и изпълнение. Споделяне и учене от неуспехите, споделяне на успехите и отваряне на вратите за мнение на екипа.
2. Какви лични качества са нужни за успех? Има ли качества, без които не може?
За мен основното качество е да не се отказваш, без значение от обстоятелствата. Като за това най-добре е да имаш и страхотен екип, който е готов да преследва общите цели. Примерен оптимизъм, генерална удовлетвореност от работата и лично усещане за отговорност – добрите резултати ще бъдат естествено последствие.
3. Как оценяваме, че една идея е добра?
Когато я вкараме за спаринг в ринга с други добри идеи. Като цяло не вярвам в съществуването на “Добрата Идея”. По-важно е да концентрираме усилията си в решаването на проблем, към който за момента се подхожда частично. Когато имаме представа как изглежда оптималното решение, е много по-лесно да налагаме добри, съществуващи практики. Както и да си позволяваме място за иновация.
4. Какво можем да направим, за да валидираме идеята на практика, преди all-in?
Много силно изразен проблем е, че хората не искат да си споделят идеите, за да не им ги откраднат. Идеята е лесното нещо – изпълнението е трудната задача. Продукт се валидира колкото се може по-рано. Използвайте близък кръг от хора – роднини, приятели и разширявайте за повече обратна връзка, въпроси и реакции. Направете си изводи на тази база и дефинирайте правилната аудитория на продукта/услугата. Последната стъпка е да стигнете до хората в нея, до реалните потребители.
5. Съвети за финансиране?
Трябва ли ви изобщо. Ако можете без финансиране направете го. Относно финансирането разширете очакванията си отвъд парите. Важно е да намерите инвеститори, от които да взимате повече от финансиране – знание, опит, менторство.
При избор на фонд е значимо да проучите как фондът е свързан с екосистемата и дали има предходен опит в ръководство на компании от вашия бранш. Допълнително бъдете внимателни с %, които давате в началните рундове.
6. Съвети при избора на съдружници?
Най-важното при избора на партньор е да се допълвате взаимно, както и да имате обща визия за крайната цел, която искате да постигнете. Определете рано в отношенията си кой ще има последната дума, за да не изпадате в ситуации, които биха забавили растежа на компанията. Аз не съм фен на 50-50 разделение, тъй като може да доведе главно до проблеми. Винаги единия съдружник трябва да вземе по-малкия дял, за да може да нямате проблеми занапред. Това ще е първият тест за вашето бъдещо партньорство.
7. Кога да напуснем работа, за да се фокусираме изцяло върху стартъпа?
Ако имате финансовата обезпеченост, вчера. За да бъдете наистина полезни в дадена сфера е важно да вложите 110% от себе си в нея. Балансирайки между работата и страничен проект с правилната структура, може да видите напредък и в двете, но няма да имате ресурсите да разгърнете потенциала си напълно.
8. Как да изградим добър екип?
Преди всичко зачеркване на парадигмата директор-изпълнител. Водещо трябва да бъде изграждането на колектив, който се припознава в общата визия за бъдещето на компанията. Така всеки един човек може да намери смисъл в ролята си и как тя допринася за по-голямата цел. Отделяйте време да опознавате членовете на екипа и предложете обезпечение спрямо най-силните им мотивации – възнаграждение, титла, свобода на работа, придобивки, дори и дял от капитала на компанията. Растежът ѝ е пряко отражение на енергията на колектива.
9. Защо е толкова важна средата?
Хората, с които се заобикаляме, могат да ни захранват, но и да ни пречат в реализирането на плановете ни. Когато започваш собствен бизнес, е важно да се срещаш с личности, които са отъпкали пътеката, по която искаш да тръгнеш. Участието в събития, групи и общности на предприемачи са добър начин да достигнеш правилните хора и да се учиш от стъпките, които са направили в кариерата си.
10. Как да боравим с риска?
Всяко решение крие риск в себе си. Нашата работа е да го пресмятаме в проценти, да прогнозираме възможни резултати и да организираме план Б. С други думи – материализираме риска, като взимаме колкото се може по-информирани решения. При всички случаи вземането на решение е много по-добре от невземането на решение.
11. Как се справяме с провала и неуспеха?
Няма невъзнаграден труд. Малко са моментите на реален провал, повечето спадат в категория “опит”. Учим се от не толкова задоволителните резултати и си напомняме, че малко неща се случват от първия път. Най-важно е постоянно да сме в режим на самооценка както и на отворена дискусия къде се провалихме. Точно както в живота, стъпка напред, две назад или обратно.
12. Важна ли е позитивната настройка или по-скоро всичко е въпрос на логика и воля?
Оптимизмът е ключов за успеха в предприемачеството. Не само във вземането на решения но и в моментите, в които нещата не вървят по план.
13. Всички имаме по-силни и по-слаби страни. Как да преценим, кои качества да развиваме и за кои ни трябва друг човек?
Себеопознаването е процес, който ще ви носи много бонуси, особено като предприемачи. Следващата стъпка е да определите точно с какво искате да се занимавате. Инвестирането на време и средства да надградите качествата си в тази посока следва естествено, а за всичко останало има специалисти, от които ще очаквате (и ще се радвате) да правят нещата по-добре от вас.
14. Има ли минимален праг на компетентност, без който не може? По кои въпроси?
Успешната компания е изградена от силен екип. Хората, които назначавате трябва да имат поне основни познания в материята, с която ще работят. Отвъд това е важно по-скоро да демонстрират правилните личностни качества и мотивация за работа. Защото компетенции се придобиват, но характер трудно се променя.
15. Съвети за делегиране? Как да изберем, кои задачи да делегираме?
Никой не е експерт по всички теми (и трябва да го приемем). Вашата цел е да бъдете лидери и тази роля изисква от вас да сте двигател на мотивацията на екипа, да оставяте специалистите да правят това, за което са били назначени. Ако изградите организация, в която всяко решение минава през вас, вие ще сте причина #1 за забавения растеж на компанията.
16. До каква степен предприемачът се среща с нови и уникални казуси и до каква степен това са стандартни проблеми, за които има ясно решение?
В предприемачеството рядко се срещат уникални проблеми и съответно изцяло нови начини да бъдат решени. Най-често се сблъскваме с награждане на съществуващо решение или прилагането му в нова светлина. С времето открих, че добре работи да се намери проблем, който афектира максимален брой хора, чието решение не е оптимално. Така възникват Netflix, PayPal и редица други успешни компании.
17. До колко да се вслушваме в съветите на други хора и до колко да следваме нашия вътрешен глас?
Няма универсален съвет, но има обосновани решения. Важно е да търсите различни гледни точки, но отговорността да ги “разчетете” и нагодите към конкретна ситуация е ваша. Концентрирайте се върху намирането на правилните методи и как да ги приложите, отколкото да взимате на сляпо външни съвети.
18. Правилният съвет може да бъде безценен. Как обаче да разграничим добрия от лошия съвет?
Това по-скоро се припокрива с вземането на решения. Кои са ваша отговорност и кои не са? В края на деня трябва да действате. Всички съвети са възможни развития на компанията ви, точно като книга игра, те ще ви доведат и до различни резултати. Кой искате да е вашия край?
19. Как да постигнем баланс между необходимата доза логически анализ и нашата интуиция (gut feeling)?
Когато взимате решения за бизнеса си, те трябва да бъдат базирани на тенденциите на пазара и конкретни метрики, към които се стремите. Истината е, че в началото много статистики ще липсват. Тогава често ключови решения се взимат и на база интуиция. Но в тези етапи е по-важно не как се стига до тях, а колко бързо успявате да ги изтествате и подобрите.
20. Кой е един от най-големите ти успехи?
Изграждането на силен екип.
21. Кой е един от най-големите ти неуспехи?
Ненавременното разделяне с неправилни за екипа хора.
22. Какво послание имаш към нашата аудитория?
Няма невъзнаграден труд! Поставете си високи цели, работете за тях и не губете фокус от всичкия шум около вас.